خانه / مقالات / مقایسه برندها / وضوح بالاتر از ۱۷۸MP در دوربینهای دالمایر

وضوح بالاتر از ۱۷۸MP در دوربینهای دالمایر

سیستم پانومرای Dallmeier:

رزولوشون موثر بالای ۱۷۸ مگاپیکسل در یک دستگاه واحد، دقیقا همان چیزی است که شرکت Dallmeier ادعا می کند سری پانومرایش دارد.  این سیستم برای اولین بار در سال ۲۰۱۱ منتشر شد اما بعدها در چند مدل دیگر نیز توسعه یافت . در این مقاله قصد داریم این مدل را با هم بررسی کنیم.Panomera_S8  وضوح بالاتر از ۱۷۸MP در دوربینهای دالمایر Panomera S8

مرور و بررسی اجمالی Dallmeier :

Dallmeier یک شرکت آلمانی است که کسب وکار خود را برای اولین بار در اروپا و اسیا آغاز کرد هرچند امروزه دفاتر متعددی در کشورهای مختلف همچون ایالت متحده آمریکا دارد.  این شرکت دوربین های تک سنسوری از ۱٫۳ مگاپیکسل تا ۸ مگاپیکسل را در  اشکال مختلف دارد و دوربین های پانومرایی چند سنسوری و ضبط و VMS خود را تولید می کند.

دوربین های پانومرا :

پانومرا  تعدادی دوربین های تک سنسوری را  در یک  دستگاه تخصصی ترکیب می کند. مدل های اخیر  ۴ ، ۷  یا ۸ سنسور را ارائه می کند.  این شرکت قبلا مدل هایی با حداکثر ۱۵ سنسور را داشت  اما تولید آنها متوقف شده است و به همین خاطر در لیست دوربین های موجود در سایت وجود ندارد.  سه زیر شاخه مختلف از دوربین های پانومرا وجود دارد که  بیشتر آنها بر اساس نرخ فریم و حساسیت به نور طبقه بندی شده اند:

  • پایه- ۱۲٫۵ فریم در هر ثانیه، ۰٫۵ لوکس ( توجه: دالمیر بیان کرده است که این طبقه بندی از خط تولید خارج شده است)
  • نایت لاین(Nightline): 30 فریم در هر ثانیه/ ۰٫۰۰۲ لوکس
  • تاپ لاین(Topline): 30 فریم در هر ثانیه، ۰٫۰۱ لوکس

دالمیر یک فیلم ویدئویی را تولید کرده است که مفاهیم موجود در دوربین های پانومرایی را در صحنه های مختلف نشان می دهد.

آناتومی تصاویر پانومارایی :

دالمیر از سنسورهای متعددی برای پوشش دادن محدوده مورد نظر خود استفاده می کند که هر کدام از سنسورها نیز بر روی بخش خاصی از تصویر تمرکز دارند. این شرکت ادعا می کند که استفاده از این قابلیت  رزولوشون( سه برابری) موثرتری را نسبت به دوربین های تک سنسوری ارائه می کند. تصویر زیر به خوبی نشان می دهد که هر کدام از سنسورها در یک دوربین S4 چگونه مرتب شده اند.

s4image  وضوح بالاتر از ۱۷۸MP در دوربینهای دالمایر s4image

در این تصویر سنسور شماره ۱ ( که در شکل برچسب گذاری نشده است) کل ناحیه را پوشش می دهد تا نمای کلی از صحنه را فراهم آورد. سنسور ۱ همچنین جزییات کافی در مورد بخش نزدیک/ پایین  تصویر  دارد تا بتواند PPF مورد نیاز را برای آن بخش از صحنه تحویل دهد. سنسور ۴ ، لنز  فاصله کانونی  طولانی تری دارد و به گونه ای تنظیم شده است که بخش کوچکی از FOV را پوشش می دهد. اگر کاربر بر روی تصویر کلی  در ناحیه پوشش داده شده توسط سنسور ۴  در VMS دالمیر زوم کند، VMS به طور خودکار  به استریم تصاویر  از سنسور ۴ سوییچ می کند تا جزییات بهتر و بیشتری فراهم اورد. سنسورهای ۲ و ۳  نیز  لنز فاصله کانونی طولانی تری دارند تا بتوانند جزییات بیشتری در مورد مسافت های طولانی ارائه دهند. همین مفهوم در مورد دوربین های S7 و S8 نیز وجود دارد هر چند این مدل ها سنسورهای اختصاصی  برای تصاویر کلی دارند. به عنوان مثال دوربین S4  برای تصاویر کلی از قابلیت single imager ( تک تصویرساز) استفاده می کند. در شکل زیر طرح شماتیک تصویر ساز/ لنز برای دوربین S7 را مشاهده می کنید:

Screen Shot 2016-08-08 at 12.50.45 PM  وضوح بالاتر از ۱۷۸MP در دوربینهای دالمایر Screen Shot 2016 08 08 at 12

نسبت ابعادی در سبک Corridor-Mode:

دوربین های پانومرا  دارای نسبت ابعادی سبک Corridor-Mode هستند که در آن تصاویر  به جای اینکه عریض باشند، درازتر  هستند.  به جدول زیر نگاه کنید:

PanomeraFOVs  وضوح بالاتر از ۱۷۸MP در دوربینهای دالمایر PanomeraFOVs

زاویه HFOV مربوط به ناحیه ای  از تصویر است که برای دریافت اطلاعات و جزییات بیشتر تنظیم شده است . در برخی از موارد مشابه، سنسور کلی ممکن است تصاویر عریض تری فراهم آورد.  این گزینه را می توانید در تصویر بالا مشاهده کنید. تقریبا همه مدل های پانومرا دارای FOV افقی باریکی هستند. طرح مدل S8 در شکل زیر نشان داده شده است. این مدل دارای رزولوشن ۱۷۸ مگا پیکسل می باشد:

Screen Shot 2016-08-08 at 1.02.47 PM  وضوح بالاتر از ۱۷۸MP در دوربینهای دالمایر Screen Shot 2016 08 08 at 1

برای نسبت ابعادی سبک corridor-mode یک استثنا وجود دارد و آن هم زوایه ۹۰ درجه HFOV  مدل S8 تاپ لاین با زاویه ۹۰ درجه HFOV است که نسبت ابعادی  ۱۱ به ۴ دارد.  این نسبت ابعادی ممکن است کارکرد مدل های پانومرا را در صحنه های معمولی که در آن نسبت ابعادی عریض تر مرسوم است  محدود نماید.

رزولوشون موثر در برابر پیکسل های سنسور:

شرکت دالمیر دو مشخصه اصلی  برای رزولوشون های خود دارد: روزلوشون موثر و پیکسل های سنسور. این موارد می تواند دوربین های پانومرا را به دوربین های دیگر مرتبط سازد.  رزولوشون موثر طبق گفته شرکت دالمیر،  چیزی است که شما برای توسعه در یک دوربین تک سنسوری برای دریافت  جزییات قابل مقایسه از طریق تصاویر کلی حاصل شده از تصویرسازهای متعدد دالمیر به آن نیاز خواهید داشت. پیکسل های سنسور اندازه تقریبی کل  استریم های خروجی از دوربین است. به خاطر روشی که برای تولید تصویر در دوربین های پانومرا مورد استفاده قرار می گیرد و تنظیمات نهایی در  موقعیت اصلی،  عمدتا سنسورها دارای همپوشانی جزئی خواهند بود و همین امر به دست آوردن خصوصیات سازگار واحد برای داده های پیکسلی کل  استریم شده از دوربین به VMS را تقریبا غیر ممکن می سازد.

S7NightlineSensors  وضوح بالاتر از ۱۷۸MP در دوربینهای دالمایر S7NightlineSensors

در شکل زیر اطلاعات مرتبط با مدل S8 را مشاهده می کنید  که بر اساس ادعای شرکت دالمیر یکی از سری هایی است که رزولوشون موثر بسیار بالایی دارد.  این دوربین بر اساس ۸ سنسور موجود، رزولوشون ۱۷۸ مگا پیکسلی دارد   و تعداد پیکسلهای سنسور در آن ۵۱ مگا پیکسل  است:

Screen Shot 2016-08-08 at 12.58.57 PM  وضوح بالاتر از ۱۷۸MP در دوربینهای دالمایر Screen Shot 2016 08 08 at 12

به FOV عریض تر توجه  کنید که پایین تر از سطح موثر است و همین امر باعث می شود دوربین پانومرا به راحتی نتواند از مزایای طرح FOV عریض خود بهره مند شود.

مقایسه دوربین های پانومرا با Arecont و سایر دوربین های چند سنسوری:

بیشتر دوربین های چند سنسوری تمایل دارند مناطق گسترده تری را با تک واحد پوشش دهند و اغلب  دید ۳۶۰ و ۱۸۰ درجه ای را در اختیار افراد قرار می دهند.  وسیع ترین زاویه دید در دوربین های پانومرا، ۹۵ درجه است و برخی از مدل های آن نیز زاویه هایی به باریکی ۱۱ درجه دارند. کاربرد اصلی و اولیه دوربین پانومرا پوشش دادن ناحیه وسیعی از تصویر نیست بلکه ارائه جزییات دقیق و زیادی از یک ناحیه کوچک است و اغلب در مسافت های  طولانی تر مورد استفاده قرار می گیرد.

مقایسه دوربین پانومرا با دوربین Avigilon 16/30MP:

بر اساس گفته شرکت دالمیر، استفاده از سنسورهای متعدد برای پوشش دادن یک صحنه،  سازگاری بیشتری از جزییات را در سرتاسر FOV کل فراهم می کند و  چگالی PPF را در نواحی دور و نزدیک مدیریت می کند.  همچنین دوربین پانومرا هزینه های بسیار کمتری نسبت به دوربین های تک سنسوری با رزولوشون بالا دارد  که برای دریافت اطلاعات دقیق در دورترین نقطه پوشش داده شده تنظیم شده اند.

نیاز به VMS دالمیر:

VMS شرکت دالمیر استریم های متعددی از تصاویر را به هم وصل می کند تا یک تصویر Panomersive ایجاد کند که در آن کاربر می تواند بر روی تصاویر موجود در فایل ویدئویی زنده یا ضبط شده ،زوم کند، آن را استخراج نماید یا شیب دار کند. اگرچه شرکت دالمیر ادعا می کند سایر VMSes ها نیز  از دوربین های پانومرا پشتیبانی می کند اما نیازمندی های خاص برای وصل کردن تکه های مختلف فایل ویدئویی در این دوربین ها باعث شده است که سایر VMSes ها قابل پشتیبانی نباشند. افرادی که دوست دارند از دوربین های پانومرا به همراه سایر VMS ها استفاده کنند می توانند  ورک استیشن( ایستگاه کاری)  تخصصی را از دالمیر خریداری نمایند که  دارای یک شبیه ساز PTZ برای VMS است و یک جریان ۱۰۸۰ پیکسلی را برای VMS فراهم می کند. این مقدار مربوط به ناحیه FOV کلی است که کاربر انتخاب می کند. اگرچه این موضوع می تواند برای فایل های ویدئویی زنده مناسب باشد اما برای فایل های ویدئویی ضبط شده زیاد کارساز و موثر نخواهد بود زیرا مفاهیمی همچون زوم کردن، استخراج کردن و شیب دار نمودن فایل های ضبط شده برای سایر VMSes نا اشناست.

اندازه:

جاسازی و قرار دادن دوربین های فردی متعدد در یک قاب واحد، به خصوص دوربین هایی که برای محیط های بیرونی ساخته شده اند، باعث می شود اندازه آن بزرگ تر شود. این دوربین ها معمولا ۱۲ اینچ عرض ، ۷ اینچ ارتفاع و ۱۴ اینچ عمق دارند و همین امر باعث می شود به طور بالقوه ظاهر مزاحمی داشته باشند. دوربین های پانومرا وزنی حدود ۱۹ پوند دارند و برای حمل آن نیاز به بسته های مخصوص و بزرگتر  خواهد بود.

قیمت:

قیمت دوربین های پانومرا از ۱۴۰۰۰ دلار آمریکا برای دوربین های مدل S4 پایه آغاز می شود و  برای مدل S8 تاپ لاین  بیشتر از ۳۰۰۰۰ دلار خواهد بود. قیمت ۴۰۰۰۰ دلار برای مدل S7 نایت لاین ، ذخیره سازی و لایسنس VMS به نظر منطقی و مقرون به صرفه می رسد. اگر کاربران دوست داشته باشند کانال های استانداردی را به VMS دالمیر اضافه کنند باید به طور تقریبی برای هر کانال ۲۰۰ دلار خرج کنند. البته این هزینه برای مصرف سالانه نیست. بر اساس گفته های شرکت دالمیر، هر دوربین پانومرا برای صحنه های خاص و نیازهای مشتریان ساخته شده است بنابراین مدل یا قیمت استانداردی وجود ندارد.

کاربرد دوربین های پانومرا:

تقریبا هیچ عنصری از دوربین های پانومرا به طور مستقیم با یک دوربین تک سنسوری و چند سنسوری سنتی قابل مقایسه نیست. مشتریانی که دارای نواحی بزرگ هستند و می توانند ناحیه وسیع تری را با نسبت ابعادی طولانی تر پوشش دهند، مزایای خوبی از دوربین های پانومرا دریافت خواهند کرد. با اینحال با وجود افزایش رزولوشون دوربین های تک سنسوری، دوربین های ۴k رایج تر  و موثرتر از قبل شده است . به همین خاطر مشتریان ممکن است به دنبال استقرار دوربین های متعدد در یک ناحیه باشند تا بتوانند از قیمت ارزان و رویکرد انعطاف پذیرش نهایت استفاده را ببرند.

پیشنهاد برای مطالعه:

جدیدترین سرور دل با پردازنده برادول اینتل

جدیدترین سرور دل با پردازنده برادول اینتل

نمایشگاه ISS

تونل تست دوربین در نمایشگاه ISS سال ۱۳۹۵