خانه / مقالات / مقایسه برندها / داهوا اسمارتH.264 + تست شد

داهوا اسمارتH.264 + تست شد

روند و تمایل استفاده از کدک های هوشمند هنوز هم ادامه دارد. داهوا نیز اسمارت H.264+ را به بسیاری از مدل های خود در یک فرم ویر جدید اضافه کرده است. در این تست،  به بررسی  عملکرد آن می پردازیم و آن را با  رقبای کلیدی داهوا یعنی هایک ویژن و کدک H.264+ اسمارت آنها مقایسه می کنیم.

خلاصه:

اسمارت H.264+ نرخ بیت را تا ۹۰ درصد در صحنه های روشن و ۳۰ درصد در صحنه های شلوغ در روز کاهش داده است. با اینحال این دوربین در شب کارایی خوبی نداشته است و کاهش نرخ بیت  حدود ۳۵ الی ۶۰ درصد بوده است. علاوه بر این پهنای باند واقعا در صحنه های شبانه با حرکت سریع  افزایش یافته است. این مشکل در کدک های اسمارت قبلی که ما مورد بررسی قرار داده بودیم مشاهده نشده است.  به خاطر داشته باشید که Smart H.264+ تنها برای سری  حرفه ای در محدوده متوسط داهوا در دسترس است و برای  مدل هایی با قیمت کمتر یا عملکرد بالاتر وجود ندارد.

مقایسه با هایک ویژن:

اسمارت H.264+ با  نرخ بیت کمتر بر روی مدل های مشابهی که ما تست کردیم، می تواند با نسخه H.264+ هایک ویژن رقابت کند. همین امر باعث خنثی شدن مزایای   پشتیبانی از هایک ویژن در مدل های داهوا می شود.  با اینحال هایک ویژن انتخاب گسترده تری را از دوربین ها ارائه می کند . به عنوان مثال کاربر می تواند مدل های  ارزان تر و پیشرفته تر را انتخاب کند. اگر این نسخه از کدک هوشمند بر روی مدل های بیشتری پشتیبانی شود،  می تواند قدرت آنها را در بازار رقابتی موجود افزایش دهد.

مقایسه با Axis Zipstream:

به جرات می توان گفت Axis Zipstream نسبت به داهوا اسمارت H.264+ پس انداز کلی بهتری دارد . این موضوع به خصوص در صحنه هایی که حرکات سریع و نور کم وجود دارد بسیار بارزتر است. با اینحال،مدل های Axis معمولا با قیمت های بالایی روانه بازار می شود و این عملکرد متوسط تاثیر زیادی بر روی انتخاب کاربران نخواهد داشت.

 در دسترس بودن فرم ویر:

در شمال آمریکا؛ داهوا اسمارت H.26+ را برای  سری دوربین های حرفه ای  و مدل های ۲MP و ۴MP  منتشر کرده است.  اگر شرکت داهوا  تصمیم خود برای انتشار فرم ویر برای سایر مدل ها را روشن کند حتما در یک گزارش دیگر به آن می پردازیم. کاربران می توانند  فرم ویرهای جدید را از ویکی داهوا دانلود کنند. فرم ویر بر روی صفحه هر دوربین در دسترس است.

نیاز به هیچ تنظیمی نیست: کافیست ان را روشن یا خاموش کنید

همانند H.264+ هایک ویژن و  پاناسونیک  اسمارت کدینگ، اسمارت H.264+ داهوا  گزینه های پیکربندی ندارد. تنها کافیست آن را روشن یا خاموش کنید. این موضوع درست بر خلاف Axis Zipstream یا Vivotek Smart Stream II است که به کاربر اجازه می دهد فواصل زمانی آی فریم و فشرده سازی پویا را تنظیم کنند.

web-config-options داهوا اسمارتh.264 + تست شد داهوا اسمارتH.264 + تست شد web config options

کاهش های اسمارت کدک:

کاهش در نرخ بیت با اسمارت H.264+  روشن  در برابر گزینه خاموش تقریبا از  ۳۵ درصد در برخی از صحنه ها تا ۹۰ درصد متغیر است. این گزینه را در جدول زیر مشاهده می کنید:

با اینحال، در صحنه های شبانه با حرکات سریع ( که با استفاده از لیزرهای قوی تولید شده بود)  نرخ بیت به هنگام استفاده از اسمارت H.264+  افزایش یافته بود. سایر کدک های اسمارت نیز بررسی شده است. این موضوع معمولا به خاطر کاهش در کیفیت اسمارت کدک خاموش است که در دوربین های دیگر دیده نمی شود.

on-v-off-chart داهوا اسمارتh.264 + تست شد داهوا اسمارتH.264 + تست شد on v off chart

اثرات قابل مشاهده:

در بیشتر موارد، اثرات قابل مشاهده زیادی در مورد اسمارت H.264+ وجود نداشت. به عنوان مثال،  در صحنه های ساکنی که در طول روز ثبت می شد، نمودار تست و بیشتر پس زمینه به صورت مشابه پدیدار می گشت. لکه جزئی را می توان در الگوی فرش مشاهده کرد اما  اثرات واقعی و عملی دیده نمی شود.

با اینحال در صحنه هایی با حرکت سریع  و نور کم، کیفیت تصویر به طور قابل توجهی با اسمارت H.264+  خاموش بدتر شده بود. در این شرایط اشیا به حالت پیکسلی در آمده بود و جزییات بسیار اندکی از آن نمایش داده می شد:

day-quality-on-off داهوا اسمارتh.264 + تست شد داهوا اسمارتH.264 + تست شد day quality on off

night-quality-on-off داهوا اسمارتh.264 + تست شد داهوا اسمارتH.264 + تست شد night quality on off

مقایسه با هایک ویژن:

 ما اسمارت H.264+  را در برابر هایک ویژن H.264+  و در صحنه های متعددی مورد بررسی قرار دادیم.  در طول روز، نرخ بیت دوربین های ۴MP داهوا بسیار پایین تر از معادل هایک ویژن خود بود . این تست در ۱۰ فریم  در هر ثانیه ، انجام شد ( قبل از اینکه اسمارت کدک روشن شود). در شب،  اسمارت H.264+ کارایی کمتری نسبت به H.264+ هایک ویژن داشت. نرخ بیت داهوا تقریبا دوبرابر هایک ویژن بود. در نهایت همانطور که در بخش های قبلی نیز ذکر کردیم، نرخ بیت دوربین های داهوا در صحنه هایی با حرکات سریع و نور کم در اسمارت H.264+ روشن افزایش یافته بود. این در حالیست که نرخ بیت هایک ویژن ۸۰ درصد کاهش یافته بود. به خاطر داشته باشید که علی رغم این مورد، نرخ بیت دوربین های داهوا هنوز هم پایین تر از دوربین های هایک ویژن است.

day-comp-chart داهوا اسمارتh.264 + تست شد داهوا اسمارتH.264 + تست شد day comp chart

night-comp-chart داهوا اسمارتh.264 + تست شد داهوا اسمارتH.264 + تست شد night comp chart

high-motion-comp-chart داهوا اسمارتh.264 + تست شد داهوا اسمارتH.264 + تست شد high motion comp chart

فرم ویرهای استفاده شده:

نسخه های فرم ویر زیر در این تست مورد استفاده قرار گرفته است:

Dahua HDBW5421E: 2.400.0000.30.R20160623
Hikvision DS-2CD2742FWD-I: 5.3.8

کارکرد فرم ویر  در داهوا HFW44X1S نیز تایید شده است.

پیشنهاد برای مطالعه:

نمایشگاه ISS

تونل تست دوربین در نمایشگاه ISS سال ۱۳۹۵

دوربین کیوب اکسیز axis

نگاهی دقیق به دوربین کیوب اکسیز axis