خانه / مقالات / مقایسه برندها / تست و بررسی دوربین هایک ویژن ۴K

تست و بررسی دوربین هایک ویژن ۴K

تست و بررسی دوربین هایک ویژن ۴K

هایک ویژن رایج ترین انتخاب برای محصولات کم قیمت و مبتدی(entry level) است اما   می تواند با مدل های کم نور، کدک های هوشمند، دوربین های WDR و موارد دیگر رقابت کند. در این مقاله، بر روی بخش در حال رشد دوربین های ۴K تمرکز می کنیم و سپس دوربین هایک ویژن DS-2CD4585F-IZH را با مدل های ۴K از برندهای Axis، Avigilon و پاناسونیک  مقایسه می کنیم تا رقابت این مدل ها و نحوه کارکردشان در نور کامل را به خوبی درک نماییم.

free-day تست و بررسی دوربین هایک ویژن ۴k تست و بررسی دوربین هایک ویژن ۴K free day

عملکرد دوربین در نور کم:

free-low-light تست و بررسی دوربین هایک ویژن ۴k تست و بررسی دوربین هایک ویژن ۴K free low light

همچنین در این مقاله مصرف پهنای باند، قابلیت ها و ویژگی های فیزیکی  و موارد مختلف را مورد تجزیه و تحلیل قرار خواهیم داد.  در ادامه مقاله همراه ما باشید .

خلاصه:

هایک ویژن ۴۵۸۵  در تست و بررسی که ما انجام دادیم جزییات بسیار خوبی از دوربین های ۴K را در نور کامل تولید کرد که فراتر از نتایج به دست آمده از دوربین های Axis و Avigilon  و مشابه نتایج به دست آمده از پاناسونیک ۷۸۱L بود. همچنین اضافه کردن کدک اسمارت ( کدک هوشمند) H.264+، کاهش قابل توجهی  در مصرف پهنای باند را در برابر مدل های دیگری که از H.264 استاندارد استفاده می کنند ارائه می کند. در حالیکه دوربین ۴۵۸۵ تصاویر در نور کم روشن تری از مدل های ۴K در تست های ما داشت،اما در محدوده های نزدیک تر( کمتر از ۵۰)  در برخی از صحنه ها، تصاویر رنگ پریده تری را ایجاد کرد.

محدوده قیمت:

دوربین هایک ویژن DS-2CD4585F-IZH به صورت آنلاین با قیمت ۹۰۰ دلاری فروخته می شود. این قیمت بیشتر از هزینه ای است که باید برای مدل های ۴K شرکت داهوا پرداخته شود( به صورت آنلاین با قیمت ۸۰۰ دلار فروخته می شود). البته باید به خاطر داشته باشید که این قیمت تقریبا از  مدل های ۴K IR  شرکت پاناسونیک  و سونی ارزان تر است که با قیمت ۲۰۰۰ دلاری به فروش می رسند.

comparison-tool-image تست و بررسی دوربین هایک ویژن ۴k تست و بررسی دوربین هایک ویژن ۴K comparison tool image

بررسی اجمالی ظاهر فیزیکی:

 دوربین هایک ویژن ۴۵۸۵ از لحاظ ظاهری  همانند دوربین های outdoor vandal domes باIR یکپارچه و ادغام شده است و اندازه آن شبیه دوربین های دیگر می باشد.  در فایل ویدئویی زیر،  قابلیت ها و ویژگی های این دوربین را به صورت اجمالی مرور می کنیم:

محدوده IR:

دوربین DS-2CD4585F-IZH از محدوده IR چهل متری خود  تجاوز کرده بود و به محدوده ۵۰  متر رسیده بود.  کلیپ زیر راه رفتن  فردی از محدوده ~۱۷۵’ را به محل دوربین نشان می دهد.

تست و بررسی دوربین هایک ویژن ۴k تست و بررسی دوربین هایک ویژن ۴K hik 4k ir walk

IR Overexposure:

همانطور که در کلیپ زیر مشاهده می کنید، IR Overexposure  در محدوده های کوتاه تر ( حدود ۵۰’ و نزدیک تر) یک مشکل بزرگ محسوب می شود. زمانی که فردی از جلوی دوربین رد می شود یا به آن نزدیک می گردد به صورت کاملا رنگ پریده و شسته دیده خواهد شد.

hik-4k-ir-overexposure تست و بررسی دوربین هایک ویژن ۴k تست و بررسی دوربین هایک ویژن ۴K hik 4k ir overexposure

عملکرد در نور کم:

 همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید ما عملکرد دوربین در نور کم و  میدان دید متغیر از ~۴۸’ تا ~۱۶۸’ را مورد بررسی قرار داده ایم.سطوح نور بسیار پایین بود  و روشنایی فضای بیرون نیز زیاد نبود.

test-fov-ir-30ft-hikvision-4k تست و بررسی دوربین هایک ویژن ۴k تست و بررسی دوربین هایک ویژن ۴K test FOV ir 30ft Hikvision 4K

 در مسافت های طولانی با میدان دید حدودی ۱۰۰  و ۲۳PPF ، هیچ کدام از دوربین ها تصاویر قابل استفاده ای از فرد یا نمودار نمونه را تولید نکردند . با این وجود تصاویر تولید شده توسط دوربین ۴K هایک ویژن روشن تر از تصاویر دیگر بوده و شخص یا شیء مورد نظر نیز به سادگی قابل تشخیص بود. به این نکته توجه داشته باشید که  چنین مسافتی فراتر از محدوده IR بیشتر دوربین هایی است که تا به حال مورد بررسی قرار گرفته است. البته هایک ویژن یک استثنا محسوب می شود  که محدوده IR آن ۴۰ متر است.

hik-4k-dome-comparison-100ft تست و بررسی دوربین هایک ویژن ۴k تست و بررسی دوربین هایک ویژن ۴K hik 4k dome comparison 100ft

 در محدوده های نزدیک تر، هایک ویژن نسبت به سایر دوربین ها باز هم روشن تر است و نسبت به دوربین پاناسونیک WV-SFV781L نویز کمتری دارد.

hik-4k-dome-comparison-60ft تست و بررسی دوربین هایک ویژن ۴k تست و بررسی دوربین هایک ویژن ۴K hik 4k dome comparison 60ft

در نهایت، در موقعیت نزدیک به دوربین ( مسافت  ۳۰’ و ۸۰ PPF) دوربین پاناسونیک WV-SFV781L خوانایی بهتری از نمودار نمونه  فراهم می نمود . این در حالیست که دوربین ۴۵۸۵ کمی تیره و تار بود. به خاطر داشته باشید که این مشکلات به خاطر فوکوس ایجاد نمی شود زیرا این مورد قبلا بررسی شده است. دوربین Avigilon 4K می تواند فرد و نیز یک متن  ۱ الی ۲ خطی را تشخیص دهد در حالیکه دوربین Axis P1428 اساسا تاریک است.

hik-4k-dome-comparison-30ft تست و بررسی دوربین هایک ویژن ۴k تست و بررسی دوربین هایک ویژن ۴K hik 4k dome comparison 30ft

عملکرد در نور کامل:

در محدوده ۱۰۰’ و ۲۳ PPF، دوربین ۴۵۸۵ جزییات بهتری نسبت به دوربین Avigilon و مدل های Axis 4K ایجاد کرد. این نتایج بسیار شبیه نتایج به دست آمده از دوربین پاناسونیک SFV781L است.

hik-4k-100ft-23ppf-comparison-day تست و بررسی دوربین هایک ویژن ۴k تست و بررسی دوربین هایک ویژن ۴K Hik 4k 100ft 23ppf comparison day

در نزدیکی دوربین، جایی که PPF بسیار بالاست( حدود ۸۰)، دوربین هایک ویژن ۴۵۸۵ نتایج شبیه دوربین پاناسونیک WV-SFV781L ، جزییات فرد مورد نظر را بهتر نشان می دهد و  در مقایسه با دوربین های Avigilon و Axis عملکرد بهتری در نمودار تست داشته است.

hik-4k-30ft-80ppf-comparison-day تست و بررسی دوربین هایک ویژن ۴k تست و بررسی دوربین هایک ویژن ۴K Hik 4k 30ft 80ppf comparison day

مصرف پهنای باند:

در صحنه های مختلف مصرف پهنای باند را به منظور مقایسه دوربین ۴K هایک ویژن با سایر مدل، مورد بررسی قرار  دادیم.در طول روز با  H.264+ خاموش، نرخ بیت هایک ویژن ۴۵۸۵  به طور متوسط بالاتر از مدل P1428  دوربین Axis بود. این نتیجه شبیه  دوربین Panasonic 4K 781L است. در شب، نرخ بیت بالاتر از همه دوربین ها به جز Avigilon بوده است.

bw-chart تست و بررسی دوربین هایک ویژن ۴k تست و بررسی دوربین هایک ویژن ۴K bw chart

پشتیبانی از H.264+:

مدل ۴۵۸۵ هایک ویژن، یکی از اولین دوربین های ۴k است که پشتیبانی از کدک های اسمارت( کدک های هوشمند) در آن را مورد بررسی قرار دادیم. به این نکته توجه داشته باشید که پاناسونیک ۷۸۱L  به خوبی از این گزینه پشتیبانی می کند( این پشتیبانی از طریق به روزرسانی جدید فرم ویر است). همانند دوربین هایی با رزولوشون پایین، کاهش نرخ بیت قابل توجه بود. این کاهش در نور کامل حدود ۷۰ درصد و در شب با IR روشن حدود ۷۳ درصد بوده است.

h264-plus-bw تست و بررسی دوربین هایک ویژن ۴k تست و بررسی دوربین هایک ویژن ۴K h264 plus bw

 با اینحال، بر خلاف مدل های H.264+ با رزولوشون پایین تر، مشکلات مرتبط با دیدن در Vmses ها  به هنگام روشن بودن H.264+ در مدل ۴۵۸۵ وجود دارد. به عنوان مثال مشکل زیر در Exacq وجود داشت:

در I-frame استریم کردن هنگ می کرد این در حالیست که P-frame ناپدید می شد یا در به جای ارسال تغییرات در فریم در بالا قرار می گرفت.

تست و بررسی دوربین هایک ویژن ۴k تست و بررسی دوربین هایک ویژن ۴K hik 4k 264plus example

پارامترهای تست:

دوربین ها با استفاده از تنظیمات پیش فرض و با تنظیم های زیر مورد بررسی قرار گرفتند:

  • نوردهی بر روی ۱/۳۰s حداکثر تنظیم شد
  • Quantization نیز بر روی ۲۸ تنظیم شد.

نسخه های فرم ویر زیر مورد استفاده قرار گرفته است:

  • Avigilon 8.0-H4A-DO1: 3.10.0.96
  • Axis P1428-E: 5.80.1.1
  • Hikvision DS-2CD4132FWD-IZH: 5.3.4
  • Panasonic WV-SFV781L: 2.40

 

پیشنهاد برای مطالعه:

نمایشگاه ISS

تونل تست دوربین در نمایشگاه ISS سال ۱۳۹۵

دوربین کیوب اکسیز axis

نگاهی دقیق به دوربین کیوب اکسیز axis

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *