خانه / مقالات / مقایسه برندها / تست و بررسی آکسون VMS

تست و بررسی آکسون VMS

سایت AxxonSoft یکی از بزرگترین فروشندگان VMS ( حدود ۲۶۳۰۰۰ کانال در سال ۲۰۱۵ به فروش رسیده است) به خصوص در بازار محلی خود یعنی روسیه است. این سایت  در امریکا به خوبی شناخته شده نیست. آکسون  قصد دارد این شرایط را با آکسون نکست ۴٫۰ که تازه توسعه یافته است تغییر دهد. آکسون نکست ۴٫۰ نسل بعدی VMS است و فراتر از نسخه اصلی ظاهر خواهد شد. به همین منظور سعی کردیم در این مقاله آکسون نکست ۴٫۰ را در برابر مواردی همچون Exacq / Genetec / Milestone  مورد بررسی قرار دهیم. جوانبی همچون  طرح مانیتورینگ زنده،  پنل اطلاعاتی مانیتورینگ زنده،تابلوی رویدادها و سیستم سلامت، نقشه برداری همه جانبه ۲٫۵D، جستجو-رویدادها و موارد هماهنگ شده، یادداشت های موجود در فایل های ویدئویی، فشرده سازی زمان، اکسپورت کردن، وسعت پشتیبانی از دستگاه،پشتیبانی از H.265، ادغام و یکپارچه سازی Third Party،قیمت، هزینه و گزینه های توزیعی مورد بررسی قرار می گیرد.

بررسی اجمالی کلاینت:

در فیلم ویدئویی زیر آکسون نکست کلاینت و ویژگی های اصلی آن مرور شده است. آکسون نکست از یک کلاینت واحد برای پیکربندی، بازپخش و موارد زنده استفاده می کند:

خلاصه : 

بر اساس تست و بررسی که ما انجام دادیم، آکسون نکست یک VMS با قابلیت ها و ویژگی های کامل است و می تواند با سایر VMS ها رقابت کند. با اینحال نبود دسترسی آکسون به third party و سایر موارد یکپارچه سازی  که اغلب در سیستم های شرکتی بزرگ مورد استفاده می گیرد، باعث شده است که این مورد در برابر بیشتر VMSes شرکتی همچون Genetec Security Center Enterprise یا Milestone XProtect کارایی خوبی نداشته باشد. در نهایت، افرادی که به دنبال توزیع محدود هستند می توانند از آکسون لذت ببرندو توزیع محدود به همراه قابلیت های پیشرفته دیگری ممکن است برای افرادی که به دنبال ارائه موارد متفاوت هستند بسیار جالب و جذاب باشد.

یافته های کلیدی:

به طور کلی، آکسون نکست ۴ به خوبی کار می کرد و در مقایسه با بیشتر VMSes ها قابلیت های متمایزی داشت.

طرح بندی انعطاف پذیر:

کاشی های فردی را می توان برای داشتن نسبت ابعادی یا پانوراماها( مشابه Nx Witness)  تغییر اندازه داد یا با هم ترکیب نمود.

پنل رویدادها و اطلاعات در طرح بندی ها:  آکسون  پنل رویداد و اطلاعاتی متعددی را  در خود دارد که  بر خلاف طرح بندی شناور یا  خارجی بیشتر VMSes ها، ممکن است با طرح بندی ترکیب شود. این مورد شامل رویدادها، سلامت، آمار و ارقام(تعداد رویدادها در طول زمان) صفحات سایت و نیز پنل دیالوگی است که می توان آن را با دکمه  Action  و فیلدهای متنی سفارشی سازی کرد.

مانیتورینگ کلی(نظارت) سلامت : همه نسخه های نکست حاوی مانیتورینگ کلی سلامت است  که FPS های واقعی و پیکربندی شده، تغییرات صحنه، کاهش کیفیت، روزهای ضبط شده  و موارد دیگر را نشان می دهد.

پشتیبانی از H.265:

آکسون نکست از H.265 در دوربین های Dahua و Vivotek پشتیبانی می کند. آکسون نکست همچنین از استریم های RTSP پشتیبانی می کند که یکی از گسترده ترین پشتیبانی های H.265  در VMSes هاست.

یادداشت های ویدئویی سفارشی( بوک مارک ها):

 به جای اضافه کردن بوک مارک به تایم لاین ویدئو، آکسون به  کاربران خود اجازه می دهد یادداشت های خود را در یک نقطه یا ناحیه خاص در ویدئو اضافه کنند تا موضوع یادداشت به خوبی نشان داده شود.

قابلیت dewarping چشم ماهی: آکسون نکست شامل پشتیبانی از دوربین های چشم ماهی و نیز پشتیبانی از لنز  ImmerVision است.

فشرده سازی زمان: قابلیت فشرده سازی زمان در آکسون ،  به کاربران اجازه میدهد به دنبال افزایش قابل توجه در سرعت جستجوی خود باشند. همین امر به آنها اجازه می دهد  فایل های ویدئویی را در یک زمان کوتاهتر مشاهده کنند.  توجه داشته باشید که آکسون در نسخه های فعلی خود  اشیای فشرده سازی زمان را از ۶ مورد به ۱۶ مورد افزایش داده است و همین امر مرور و بررسی را سریع تر می کند.   آکسون نکست همچنین حاوی گزینه های VMS تجاری همچون رابط کاربری تب دار، پروفایل اس ONVIF ،پشتیبانی مستقیم از درایور، بازپخش همزمان چند دوربینی، اکسپورت واتر مارک دار با پلیر قابل اجرا، videowall و موارد دیگر است.

یکپارچه سازی کمتر:

محدودیت کلیدی آکسون برای بیشتر مشتریان شرکتی خود، دسترسی محدود به third party و یکپارچه سازی های دیگر به خصوص در شمال آمریکاست که در آن بیشتر پیشروهای عرصه VMS همچون Avigilon،Exacq، Genetec و مایل استون تقریبا یکپارچه سازی خوبی با پلتفرم های دسترسی رایج همچون لنل(Lenel) یا Software House دارند. آکسون نیز برخی از این یکپارچه سازی ها همچون دسترسی پکستون ، بیومتریک Suprema و فناوری فیبر اینده(FFT) و تشخیص محیط را دارد اما بیشتر یکپارچه سازی ها  در خارج از شمال آمریکا تمرکز یافته است.

قابلیت های پیشرفته:

باید به این نکته توجه داشته باشید که آکسون  قابلیت های پیشرفته دیگری دارد که در این مقاله مورد بررسی و تست قرار نگرفته است. به همین منظور سعی کردیم برخی از این قابلیت ها را در یک تست جداگانه پوشش دهیم.

پروفایل جی ONVIF: آکسون یکی از دو VMSes است که  قابلیت تطبیق با پروفایل جی را دارد و اجازه استفاده از ذخیره سازی لبه بر روی دستگاه های ONVIF را به کاربران می دهد.

تشخیص چهره: تشخیص چهره به عنوان یک گزینه در Next Professional و همه کانال های نکست قرار گرفته است.

Moment Quest: جستجوی پیشرفته در آکسون Moment Quest نام دارد و به کاربران اجازه میدهد چهره های منطبق با تصویر آپلود شده یا پلاک های خاص را پیدا کنند.

نسخه ها و قیمت:

آکسون نکست در سه نسخه متفاوت ارائه می شود:

پایه:۶۰  دلار برای هر کانال، محدود به ۶۴ دوربین، سرورهای متعدد . شامل فشرده سازی زمان، جستجوی پیشرفته  Moment Quest و videowall نیست.

نسخه حرفه ای: ۱۰۵ دلار برای هر کانال، دوربین های نامحدود، سرورهای نامحدود . این نسخه شامل فشرده سازی زمان، جستجوی پیشرفته Moment Quest( LPR و جستجوی چهره) است که برای هر کانال اختیاری است.

نسخه جهانی: ۱۸۰ دلار MSRP برای هر کانال، دوربین های نامحدود،سرورهای نامحدود، جستجوی پیشرفته Moment Quest در همه کانال ها،پشتیبانی از failover( عدم موفقیت در بارگذاری)، videowall، پشتیبانی آفلاین از تجزیه و تحلیل و موارد دیگر .

قیمت نسخه های پایه و حرفه ای شبیه سایر لایسنس های VMS  ردیف پایین و متوسط همچون نسخه پایه ExacqVision یا Avigilon Control Center Core( حدود ۵۰ دلار)، نسخه حرفه ای Exacq، نسخه استاندارد Avigilon و XProtect Express است.  نسخه جهانی آکسون نکست قیمت بسیار کمتری نسبت به نسخه های برتر  VMS همچون مایل استون یا XProtect Corporate و Genetec Security Center Enterprise دارد. توجه داشته باشید که آکسون نسخه Intellect را نیز ارائه کرده است که  قیمت آن به عنوان Enterprise PSIM در نظر گرفته می شود و در این مقاله مورد بررسی قرار نگرفته است.

تنها به عنوان نرم افزار:

آکسون، نکست را تنها به عنوان نرم افزار ارائه کرده است و در آن هیچ پیش بارگذاری که امروزه در میان توسعه دهندگان VMS رایج است، وجود ندارد. کلاینت و سرور آکسون نکست تنها بر روی ویندوز قابل اجراست.

کانال فروش:

 در شمال آمریکا، کانال فروش آکسون به خوبی توسعه نیافته است. افرادی که دوست دارند با آکسون همکاری کنند باید به صورت مستقیم با شرکت تماس بگیرند.  شرکای آکسون تنها در ایالت متحده آمریکا قرار دارد.  در قسمت های دیگر جهان، آکسون محصولات خود را به طور مستقیم به افراد می فروشد و در برخی از مناطق توزیع کننده نیز دارد.

مانیتورینگ زنده: طرح بندی انعطاف پذیر

آکسون نکست به صورت خودکار اندازه طرح بندی قابل مشاهده را بر اساس تعداد دوربین های موجود تغییر می دهد. در مثال زیر،  کشیدن دوربین به سمت راست، یک ستون اضافی به طرح بندی اضافه می کند.

labeled-layout-automatically-sizes تست و بررسی آکسون vms تست و بررسی آکسون VMS labeled layout automatically sizes

این مورد شبیه Nx Witness/DW Spectrum است که به طور خودکار اندازه طرح بندی را تغییر می دهد. علاوه بر این کاشی های فردی را می توان از طریق دکمه هایی که در گوشه ها و کناره ها وجود دارد تغییر داد. پنل های اطلاعاتی یا رویدادها را می توان به همین روش تغییر اندازه داد.

labeled-tiles-may-be-resized-independently تست و بررسی آکسون vms تست و بررسی آکسون VMS labeled tiles may be resized independently

مانیتورینگ زنده: پنل های اطلاعاتی ادغام شده با طرح بندی

آکسون نکست شامل چندین پنل اطلاعاتی است که می توان ان را به کاشی های موجود در طرح بندی اضافه کرد.  این مورد با رویکردهای VMS دیگر  متفاوت است. در VMS های دیگر  چنین پنلی به کناره/ بالای رابط کاربری قفل می شود یا در یک تب جداگانه/ پنجره شناور نمایش داده می شود.  این  پنل شامل رویدادها ( هر رویداد کوچک، آنالیتیکس، حرکتها، هشدارها)، سیستم سلامت، آمار( تعداد رویدادهای خاص در طول زمان) ،صفحات وب و صفحات سفارشی دیالوگ است. صفحات دیالوگ را می توان به گونه ای سفارشی سازی کرد که شامل دکمه های action ، متن، فیلد ورودی و سایر گزینه ها باشد.   کاربران می توانند بر روی کاشی های دلخواه خود در طرح بندی کلیک کنند و سپس نوع صفحه را از منوی بالایی انتخاب نمایند. تصویر زیر دو مورد از صفحات رایج را نشان میدهد:

تست و بررسی آکسون vms تست و بررسی آکسون VMS labeled  adding information tiles to layout

سیستم سلامت شامل نقاط داده ای متعدد همچون FPS پیکربندی شده در برابر FPS واقعی، زمان ضبط در bitrate کنونی، میانگین زمان ضبط و نشانگر حرکت/ موقعیت و کیفیت است. صفحه رویداد ممکن است همه رویدادهای سیستم  را نشان دهد یا تنها  ورودی های خاصی همچون آنالیتیکس، VMD ، عدم ارتباط را در اختیار کاربر قرار دهد. در هر صفحه، یک یا چند دوربین  ممکن است نمایش داده شود.

board-examples تست و بررسی آکسون vms تست و بررسی آکسون VMS board examples

مانیتورینگ زنده: نقشه برداری همه جانبه ۲٫۵D

به جای نقشه برداری ۲D که در بیشتر پلتفرم های VMS وجود دارد، آکسون به کاربران خود اجازه می دهد نقشه های موجود را در سه بعد مورد بررسی قرار دهند. فایل های ویدئویی بر روی نقشه یا یک floorplan بارگذاری می شود و نمای دید واقعی دوربین را منعکس می کند.

کاربران ممکن است نقشه را به صورت منطقی به سایر دوربین ها ببرند. با اینحال، کاربرانی که تعداد دوربین های مستقر کمتری دارند ممکن است از این گونه ناوبری در نقشه راضی نباشند و آن را دشوار بدانند. در این شرایط به هنگام دیدن یک دوربین، ممکن است دوربین های دیگر قابل رویت نباشد. این کاربران بهتر است از نقشه های استاندارد استفاده کنند. این انیمیشن ، ناوبری عمومی در چندین دوربین موجود بر روی نقشه را نشان می دهد:

جستجو: بازپخش سینک شده

بازپخش در آکسون تنها به صورت سینک شده است. کاربران ممکن است از طریق کلیک کردن بر روی دکمه آرشیو در قسمت راست رابط کاربری، حالت آرشیو را برای تمامی دوربین های خود روشن کنند. در این صورت، تایم لاین برای تمامی دوربین ها در قسمت راست طرح بندی ظاهر می شود . شما می توانید این تایم لاین را در گ کنید یا بر روی آن کلیک نمایید.  بازپخش آرشیو  ممکن است بر اساس هر دوربین و با کلیک کردن بر روی دکمه آرشیو در گوشه سمت راست هر کاشی راه اندازی شود .

switch-all-cameras-to-playback تست و بررسی آکسون vms تست و بررسی آکسون VMS switch all cameras to playback

switch-to-playback-from-layout تست و بررسی آکسون vms تست و بررسی آکسون VMS switch to playback from layout

جستجو: جستجوی رویداد

کاربران ممکن است رویداد مورد نظر خود را از طریق ایکون ذره بین در هر کاشی آغاز کنند. این ایکون درست بالای دکمه آرشیو قرار دارد. این نوع جستجو از آنالیتیکس متا داده درون ساخت آکسون و نیز رویدادهای پشتیبانی شده سمت دوربین استفاده می کند. به عنوان مثال در جستجوی زیر؛  کل رویدادهای حرکتی که در دوربین وجود دارد را مشاهده می کنید سپس جستجو  تنها به موضوعاتی فیلتر می شود که  شیء مورد نظر به سمت FOV حرکت می کند.

archive-metadata-event-search تست و بررسی آکسون vms تست و بررسی آکسون VMS archive metadata event search

جستجو: یادداشت بر روی ویدئو

آکسون نکست به کاربران اجازه می دهد یادداشت های خود را در نقاط یا نواحی خاصی در ویدئو اضافه کنند به جای اینکه از بوک مارک های رایج در بیشتر VMSes ها استفاده کند. این موضوع به کاربران اجازه میدهد ناحیه  یا موضوع خاصی را برجسته کنند که  به هنگام کار کردن با نواحی شلوغ یا نمای دید گسترده بسیار مفید خواهد بود.

add-commnets-to-pionts-or-areas تست و بررسی آکسون vms تست و بررسی آکسون VMS add commnets to pionts or areas

جستجو:فشرده سازی زمان

فشرده سازی زمان در آکسون به کاربران اجازه می دهد ویدئوهای خود را سریع تر از سرعت معمولی مرور کنند. اینکار توسط همپوشانی اشیای متعدد بر روی صحنه در یک زمان واحد انجام می گیرد و شبیه قابلیت Video Synopsis شرکت Briefcam است. کاربران ممکن است در یک زمان واحد تعداد اشیا را از ۲ تا ۱۶ مورد در صفحه نمایش تنظیم کنند. کلیک کردن بر روی یک شیء دلخوا باعث متوقف شدن فشرده سازی زمان می شود و کاربر را به این نقطه از تایم لاین هدایت می کند تا فایل ویدئویی را از نزدیک بررسی کند. باید توجه داشته باشید که فشرده سازی زمان  نیازمند آنالیتیکس صحنه درون ساخت بر روی کانال مورد نظر  است. این مورد بر روی همه نسخه های آکسون نکست رایگان است اما باید پیکربندی شود. این آنالیتیکس( تجزیه و تحلیل) متا داده ها را به طور پیش فرض فراهم می کند مگر اینگه قانون خاصی تعریف شده باشد.

اکسپورت: پلیر سینک شده

آکسون نکست حاوی قابلیتی با نام اکسپورت ویدئوی سینک شده است که کاربر می تواند  زمان توقف و آغاز را در تایم لاین مشخص کند و  فرمت اکسپورت را تعیین نماید.  فایل های ویدئویی ممکن است به عنوان فرمت استاندارد جداگانه اکسپورت شود(AVI, MKV و غیره). پلیر قابل اجرا اجازه بازپخش فایل های اکسپورت  و سینک شده را به صورت فایل های واتر مارک دار می دهد.  کلیپ ها  نیز  باید در یک  فرمت استاندارد از پلیر قابل اجرا دوباره اکسپورت شوند.

synchronized-video-export تست و بررسی آکسون vms تست و بررسی آکسون VMS synchronized video export

export-player تست و بررسی آکسون vms تست و بررسی آکسون VMS export player

پشتیبانی از دستگاه:

 آکسون نکست از طریق پروفایل اس و جی  ONVIF  و نیز درایورهای مستقیم از دوربین ها پشتیبانی می کند. مشتریان می توانند آی پی دستگاه را  بر اساس تست های مختلف انجام شده بر روی دستگاه های آکسون همچون دوربین های آی پی و  HDCVI/HDTVI DVR پیدا کنند. آکسون ادعا می کند حدود  ۱۵۰۰ یکپارچگی مستقیم دستگاه و ۶۰۰۰ یکپارچگی ONVIF وجود دارد.  دستگاه هایی که با عنوان پشتیبانی نشده(  مدل های ناسازگار یا فرم ویر)، به صورت دستی پشتیبانی شده ( نیازمند به روزرسانی) و کاملا پشتیبانی شده لیست شده اند با رنگ های قرمز، زرد و سبز نشان داده شده است.

لیست کامل دستگاه های پشتیبانی شده را می توانید در این صفحه پیدا کنید.

device-search تست و بررسی آکسون vms تست و بررسی آکسون VMS device search

پشتیبانی از H.265:

آکسون از H.265 بر روی دوربین های Dahua و Vivotek و نیز استریم های RTSP عمومی پشتیبانی می کند. علاوه بر این، آنها از کدک های غیر استانداردی همچون Mobotix MxPeg و Wavlet/JPEG2000 که در بیشتر VMSes یافت نمی شود نیز پشتیبانی می کنند.ما این پشتیبانی از H.265 را با Vivotek IP9171 و با استفاده از درایور مستقیم آکسون و نیز  در سامسونگ SNV-8081R با استفاده از  RTSP را مورد بررسی قرار دادیم و متوجه شدیم که همه چیز به خوبی کار می کند و مشکلی وجود ندارد.

پیشنهاد برای مطالعه:

آشنایی با انواع کپسول های آتش نشانی

آشنایی با انواع کپسول های آتش نشانی : رتبه بندی، نشانه گذاری، موقعیت و نگهداری

فریب سیستم‌ های امنیتی با چهره های سه بعدی

فریب سیستم‌ های امنیتی با چهره های سه بعدی