خانه / مقالات / Fire Alarm / آشنایی با انواع کپسول های آتش نشانی

آشنایی با انواع کپسول های آتش نشانی

همانطور که می دانید آتش در شش گروه A، B، C ، D ،F و الکتریکی طبقه بندی می شود :

 • آتش های کلاس A: آتش هایی که در این طبقه بندی قرار می گیرند معمولا آتش هایی هستند که در برگیرنده مواد جامد ارگانیک همچون کاغذ و چوب هستند.
 • آتش های کلاس B: آتشی که در این طبقه بندی قرار می گیرد معمولا آتش هایی است که در برگیرنده مایعات قابل اشتعال می باشد.
 • آتش های کلاس C: آتش هایی است که بر گیرنده گازهای قابل اشتعال اند.
 • آتش های کلاس D: آتش هایی است که در برگیرنده فلزات سوختنی است ( همچون آلومینیوم، لیتیم ، سدیم)
 • آتش های کلاس F: آتش هایی است که در برگیرنده مواد منفجره است.
 • آتش های الکتریکی: در این شرایط از حرف E برای نشان دادن نوع آتش استفاده نمی شود بلکه نماد جرقه الکتریکی نشان داده می شود. این آتش های در برگیرنده آتش هایی است که بر اساس تجهیزات الکتریکی ایجاد می شوند.

atash آشنایی با انواع کپسول های آتش نشانی آشنایی با انواع کپسول های آتش نشانی atash

آتش های الکتریکی:

آتش های الکتریکی، کلاس یا طبقه بندی کاملی محسوب  نمی شوند. به همین خاطر می توان این گروه از آتش ها  را در سایر گروه ها نیز قرار داد. با این همه، این آتش ها سوختن الکتریکی نیستند اما فلزاتی را احاطه می کنند که  توسط جریان الکتریکی مشتعل شده اند.  اولین قدم برای خاموش کردن  آتشی که توسط الکتریسیته ایجاد شده است خاموش کردن همه تجهیزات موجود است. علاوه بر این، هر نوع کپسولی که مبتنی بر اب است و در تجهیزات الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرد باید به صورت دی الکتریک مورد بررسی قرار گیرد و اطمینان حاصل شود که  می توان آتش را به صورت امن خاموش کرد. باید به خاطر داشته باشید که برخی از دستگاه های الکتریکی خاص حتی بعد از خاموش شدن نیز شارژ و جریان کشنده ای را در خود نگه می دارند.

آتش های کلاس F برای کپسول های آتش نشانی:

آتش هایی که در کلاس F قرار دارند واکنش شدیدی را با آب ایجاد می کنند. بنابراین اگر آب روی آن ها ریخته شود ممکن است خطرناک باشد. آب به سرعت گسترده می شود و  روغن سوختنی را با خود به تمام اتاق حمل می کند.  همچنین مواردی همچون پودر، کف و CO2 نیز خطر توسعه و گسترش مواد قابل اشتعال را افزایش می دهد.  تنها کپسول آتش نشانی مطمئن برای آتش هایی که در کلاس F قرار دارد ؛ مواد شیمیایی مرطوب ، پودر آب و نیز پتوست.

کدگذاری رنگی برای کپسول آتش نشانی:

نوع کپسول آتش نشانی با استفاده از کدهای رنگی مشخص می شود که در قسمت پایین به آن اشاره کرده ایم.  استانداردهای قدیمی کدگذاری معمولا مستلزم رنگ کردن کل بدنه کپسول با یک رنگ مناسب بود. هنوز هم می توانید این نوع کپسول ها را در مکان های مختلفی پیدا کنید و استفاده از آن قانونی است. نیازی نیست این کپسول ها را عوض کنید مگر اینکه کارایی خود را از دست داده باشند یا نیاز به جایگزین کردن باشد. کپسول های آتش نشانی جدید بر اساس استانداردهای زیر تولید می شوند:

 • کپسول های آتش نشانی که بر پایه آب هستند به صورت قرمز رنگ آمیزی می شوند.
 • سایر کپسول های آتش نشانی عمدتا به صورت قرمز رنگ خواهند بود که برچسبی بر روی آنها قرار می گیرد. همچنین دایره ای بر روی آن وجود دارد که حداقل ۵ درصد از سطح کپسول را می پوشاند و رنگ ثانویه ای دارد که نشان دهنده محتوای کپسول برای خاموش کردن آتش است.

کپسول هایی که به رنگ سبز در آمده اند حاوی مایعات تبخیر شونده ای هستند که معمولا استفاده از آن ها  تا اواخر سال ۲۰۰۳ غیر قانونی بود.  این کپسول ها تنها در حوزه های نظامی و هوایی قابل استفاده بودند.  این کپسول ها باید به صورت قانونی دور انداخته شوند. رنگ شاخص همیشه نشان دهنده نوع کپسول آتش نشانی است.

نوع کدهای قدیمی BS EN 3 کدهای رنگی کلاس و طبقه بندی آتش
آب قرمز قرمز A
پودر آب سفید و قرمز سفید و قرمز A, F, (B, C, الکتریکی اگر به صورت دی الکتریک بررسی شده باشد
کف کرم رنگ قرمز با یک پنل کرمی رنگ که در بالای دستورالعمل های اجرایی قرار داده می شود A B
پودر خشک نیلی قرمز با پنل آبی A, B, C
کربن دی اکسید سیاه قرمز با پنل سیاه در بالای دستورالعمل های اجرایی
هالون سبز زمردی دیگر تولید نمی شود. ساخت آن در انگلستان غیر قانونی است A
مواد شیمیایی مرطوب بلااستفاده قرمز با پنل زرد رنگ در بالای دستورالعمل اجرایی A, F
پودر مخصوص نیلی قرمز با پنل آبی در بالای دستورالعمل اجرایی D

 

استفاده نکردن از کدهای رنگی بالا به این معناست که کپسول مورد نظر  استانداردهای بریتانیا را تایید نمی کند و بنابراین نمی تواند معیارهای تعیین شده توسط آن را نشان دهد.  اگر بخشی از قوانین آنها را ملزم کند خود را با استانداردهای بریتانیا منطبق و هماهنگ کنند، این موارد نامناسب خواهد بود.

رتبه بندی آتش:

همه کپسول های آتش نشانی قادرند آتش های موجود در کلاس های A، B یا F که دارای اعداد یا حروفی هستند را خاموش کنند. اعداد نشان دهنده اندازه آتش است و می تواند تحت شرایط خاصی  مشخص شود.  هر چقدر این عدد بزرگ تر باشد  آتشی که باید خاموش گردد توسعه یافته تر و گسترده تر است. حروف موجود نیز نشان دهنده کلاس آتش است که در ابتدا به آن اشاره کردیم. آتش هایی که در کلاس C، D و نماد الکتریکی قرار می گیرند  چنین رتبه بندی نخواهند داشت.  تمامی کپسول های آتش نشانی که می توانند آتش های موجود در کلاس F را خاموش کنند دارای رتبه بندی بر اساس ۴ آزمایش بنچ مارک هستند و از روغن دانه آفتابگردان ۵، ۱۵ ، ۲۵ و ۷۵ لیتری استفاده می کنند. این روغن  تا دمای خود اشتعالی گرم می شود و  به آن اجازه داده می شود تا دو دقیقه بسوزد.  سپس آتش خاموش می شود . برای اینکه اطلاعات بیشتری داشته باشید به این صفحه مراجعه کنید.

استقرار و مکان کپسول های آتش نشانی:

در منزل، یک پتوی مخصوص خاموش کردن آتش، یک کپسول آتش نشانی با مواد شیمیایی مرطوب یا  کپسول آتش نشانی  حاوی پودر خشک  در آشپزخانه  قرار داده می شود و باید دسترسی به ان از طریق راه های مختلف امکان پذیر باشد. کپسول اتش نشانی پودر آب  که توانایی زیادی برای خاموش کردن آتش دارد برای بقیه منزل مناسب خواهد بود. به خاطر داشته باشید  که تنها برای آتش های کوچک تر می توانید از این موارد استفاده کنید. اگر آتش حجم وسیعی داشت حتما با مراکز آتش نشانی تماس بگیرید و از آنها کمک بخواهید. سازمانی های تجاری  باید در این مورد حرفه ای تر عمل کنند. آنها باید بررسی های مختلفی را انجام دهند تا مطمئن شوند که تعداد  کپسول های آتش نشانی و موقعیت آنها مناسب است. رتبه بندی کپسول های آتش نشانی نیز باید برای محاسبه تعداد و نوع کپسول های مورد نیاز استفاده گردد.  زمانی که می خواهید کپسول های آتش نشانی را در موقعیت مناسب قرار دهید بهتر است فاکتورهای زیر را مد نظر داشته باشید:

 • کپسول های آتش نشانی باید به طور طبیعی در مسیرهای فرار در همه طبقات قرار گیرد.
 • آنها را باید در موقعیت ثابتی قرار دهید تا افراد به راحتی به آن دسترسی داشته باشند. بهترین مکان برای قرار دادن کپسول های آتش نشانی نزدیکی دربی است که افراد را به مکان امن هدایت می کند یا در نزدیکی مکانی است که  معمولا خطر بروز آتش بیشتر  است.
 • این کپسول ها باید در جایی قرار گیرند که دیده شدن آنها راحت تر و سریع تر باشد. قرار دادن کپسول در کنار قفسه ها یا پشت درب  تنها به هدر دادن زمان ارزشمندی می انجامد که می توان از آن برای خاموش کردن اتش استفاده کرد.
 • این کپسول ها را پشت اجاق گاز یا بخاری قرار ندهید. زیرا این مکان ها دارای دمای سبیار زیادی هستند.
 • کپسول های آتش نشانی باید در مکان بلندی قرار گیرد. در واحد های سنگین تر  این کپسول در  یک متری و  در واحدهای کوچک تر در ارتفاع ۱٫۵ متری قرار خواهد گرفت.
 • کپسول های آتش نشانی باید مسافت منطقی با هر نوع اتشی داشته باشند:
 1. کلاس A: 30 متر
 2. کلاس B:10 متر
 3. کلاس C:30 متر
 4. کلاس D: بر اساس مورد و توصیه های متخصصان
 5. کلاس F: 10 متر
 • اگر مجبور هستید از راهروها عبور کنید، حداکثر مسافت برای عبور تا حد ممکن بهتر است کاهش پیدا کند.
 • روش اجرا باید برای همه کپسول های آتش نشانی یکسان باشد.
 • افراد باید بتوانند همه اندازه ها و انواع مختلف کپسول ها را مدیریت کنند.
 • اگر شرایط به گونه ای باشد که کپسول های مختلفی برای خاموش کردن آتش مورد نیاز باشد، باید برچسب گذاری به صورت مناسب انجام گیرد تا افراد سردرگم نشوند.
 • کپسول های آتش نشانی باید دارای نازل ها و شیلنگ های مناسب و متعدد باشند تا در شرایط مختلف مورد استفاده قرار گیرند.

برای به دست اوردن اطلاعات بیشتر باید سری به BS 5306 بخش ۸ بزنید.

نگهداری:

کپسول های آتش نشانی که در  ساختمان های عمومی و تجاری مورد استفاده قرار می گیرند باید به صورت ماهانه بررسی شوند  تا وجود هر گونه اسیب به آن مشخص شود. سالانه نیز باید برای  استانداردهای موجود سرویس شوند. کپسول های آتش نشانی پودری، کف و بر پایه آب، باید  هر پنج سال یکبار تخلیه شوند و دوباره پر گردند. کپسول های آتش نشانی که بر پایه CO2 هستند  نیز باید بعد از ۱۰ سال تازه شوند. با اینحال یک استثنا در این مورد وجود دارد.  این استثنا کپسول های آتش نشانی  P50 هستند که نیازی به نگهداری ندارند و تنها بعد از ده سال باید تازه شوند.  به طور کلی، دستورالعمل شرکت سازنده به شما می گوید که برای نگهداری بهتر این کپسول ها باید چه کارهایی را انجام دهید. بعد از اینکه کسپول های آتش نشانی مورد استفاده قرار گرفت ( حتی اگر این استفاده به صورت جزئی باشد) باید بر اساس دستورالعمل شرکت سازنده دوباره شارژ شود.  این راهنما می تواند اطلاعات دقیق تری در اختیار شما قرار دهد. برای نگهداری سالانه باید از (BAFE ) استفاده  کنید. BAFE یک سازمان ملی شناخته شده دولتی است. شما می توانید اطلاعات مرتبط با محصولات تایید شده و نیز توصیه های ایمنی را از منابع زیر کسب کنید:

 • تایید بریتانیا برای محصولات مرتبط با آتش
 • ۴۸a Eden Street
 • Kingston upon Thames
 • Surrey, KT1 1EE

نکته: این منابع نیز می توانند لیست شرکت های تایید شده برای سرویس دهی را در اختیار شما قرار دهند:

کپسول های آتش نشانی خودنگهدار:

BS 5306-3 و بیشتر شرکت های سازنده کپسول های آتش نشانی خدمات رسانی سالانه ای را توسط مهندسان خود ارائه می کنند. این خدمات شامل پر کردن دوباره کف، آب یا پودر  است که هر پنج سال یکبار انجام می شود. همانطور که قبلا نیز  گفتیم کپسول های آتش نشانی P50 در این میان یک استثنا محسوب می شود و نیازی به نگهداری و تعمیر ندارد. به این گونه کپسول ها ، کپسول های آتش نشانی خودنگهدار می گویند. این کپسول ها دارای گارانتی ۱۰ ساله هستند و در طول این ده سال نیازی به نگهداری و تعمیر نخواهند داشت. در حقیقت، این کپسول های آتش نشانی  اگر تحت اصلاح و تعمیر قرار گیرند گارانتی خود را از دست می دهند.  با اینحال صاحبان چنین کپسول هایی بهتر است به صورت بصری سالانه آنها را بررسی کنند. نظارت بصری شامل بررسی فشارسنج،چک کردن اسیب های موجود در کپسول،  بررسی تاریخ قرار گرفته بر روی آن و ثبت اطلاعات مرتبط در یک دفترچه مناسب است. بیمه ها چنین کپسول هایی را می پذیرند اما بعد از اینکه آنها را نصب کردید باید هر گونه تغییر رخ داده در آن گزارش داده شود.

از آنجایی که به مدت ۱۰ سال نیازی به بازدید متخصصان از این کپسول وجود ندارد،  باید به هنگام نصب همه چیز به دقت بررسی شود تا اطمینان حاصل گرد موقعیت مناسبی برای آن انتخاب شده است. همچنین متخصصان باید نحوه  نصب و آموزش های بعدی  را ارائه کنند تا اطمینان حاصل شود مشتری مورد نظر نحوه کار  با  کپسول را به خوبی می داند و می تواند از عهده کاربرد آن بربیاید.   به خاطر داشته باشید که خرید این کپسول های آتش نشانی باید همیشه در برگیرنده هزینه بررسی ، نصب، راه اندازی،آموزش و گواهینامه برای آموزش باشد.

خرید کپسول آتش نشانی پرتابل(قابل حمل):

زمانی که قصد دارید کپسول آتش نشانی بخرید همیشه مطمئن شوید که همه نیازمندی های خود را در نظر می گیرید. همچنین باید اطمینان حاصل کنید که کپسول مورد نظر تمامی استانداردهای بریتانیا را دارد. به دنبال تاییدیه های مرتبط از kitemark، نشانه LPCB و نشانه Apragaz بگردید تا بتوانید صلاحیت آن را تایید نمایید. به خاطر داشته باشید که وجود نشانه BAFE اختیاری است اما شما را مطمئن می سازد که کیفیت این کپسول قابل اعتماد است. اگر کپسولی را برای ساختمان های عمومی یا تجاری می خرید، باید بعد از تحویل راه اندازی و نصب گردد. اگر گشت و گذاری در دنیای مجازی داشته باشید می توانید تامین کنندگان متعددی را در این زمینه پیدا کنید اما همیشه از شرکت هایی خرید کنید که کپسول های استاندارد به فروش می رسانند. همچنین مطمئن شوید که شرکت مورد نظر کپسول را در مکان و موقعیت مناسب نصب می کند و سپس آن را راه اندازی می نماید. باید آموزش های لازم در مورد کار با کپسول نیز در اختیار شما قرار گیرد.  مراقب باشید. برخی از شرکت های اینترنتی قبل از تحویل کپسول، گواهینامه هایی را  پیشنهاد می کنند که قابل قبول نیستند. زیرا ممکن است کپسول در اثر حمل و نقل آسیب ببیند. پس قبل از تحویل هیچ قرارداد یا گواهینامه ای را امضا نکنید.  اگر برای خرید کپسول ، به اطلاعات بیشتری در مورد آن نیاز داشتید حتما با یک شرکت محلی تماس بگیرید. آنها می توانند به شما کمک کنند. این افراد همچنین قادر خواهند بود توصیه های کلی در مورد ایمنی در برابر آتش در اختیار ما قرار دهند.

چه نوع کسپول های پرتابلی را می توان مورد استفاده قرار داد؟

اب پودر آب کف پودر خشک abc پودرهای خاص گاز Co2 مواد شیمیایی مرطوب
a آشنایی با انواع کپسول های آتش نشانی آشنایی با انواع کپسول های آتش نشانی a
آتش هایی که در برگیرنده موادی هستند که به راحتی آتش می گیرند. به عنوان مثال چوب، کاغذ و سایر مواد کربن دار
 

 

 

 

b آشنایی با انواع کپسول های آتش نشانی آشنایی با انواع کپسول های آتش نشانی b
آتش هایی که در برگیرنده مایعات قابل اشتعال است.به عنوان مثال نفت و سایر مواد. الکل و روغن های آشپزی در این دسته قرار نمی گیرند.
 

 

 

 

 

c آشنایی با انواع کپسول های آتش نشانی آشنایی با انواع کپسول های آتش نشانی c
اتش هایی که در برگیرنده گازهای قابل اشتعال است. به عنوان مثال،پروپان و بوتان
 

 

d آشنایی با انواع کپسول های آتش نشانی آشنایی با انواع کپسول های آتش نشانی d
آتش هایی که در برگیرنده فلزات قابل اشتعال است. به عنوان مثال منیزیم و لیتیم
 

اتش هایی که در برگیرنده تجهیزات الکتریکی است . به عنوان مثال دستگاه فاکس، فتوکپی و رایانه  

 

 

f آشنایی با انواع کپسول های آتش نشانی آشنایی با انواع کپسول های آتش نشانی f
آتش هایی که در برگیرنده روغن های آشپزی و سایر روغن هاست. به عنوان مثال روغن زیتون،روغن ذرت
 

 

قبل از اینکه بخواهید با آتش مقابله  کنید ، موارد زیر را در ذهن داشته باشید:

بیشتر افراد می توانند آتش های کوچک را به راحتی مهار کنند. با اینحال  اگر وسعت آتش فراتر از توانایی های شخصی افراد باشد امکان مرگ یا اسیب دیدگی وجود دارد.  در ادامه با مواردی  آشنا می شوید که در مقابله با اتش باید در ذهن داشته باشید. این نکات به شما کمک می کند شرایط را بهتر درک کنید.

 • تنها در مراحل اولیه آتش سوزی با آن مقابله کنید. اگر آتش پیشرفته بود باید از ماموران آتش نشانی کمک بگیرید.
 • همیشه امنیت خودتان و دیگران را در اولویت اول قرار دهید.
 • زمانی که بروز آتش را مشاهده کردید، زنگ هشدار را به صدا در بیاورید.
 • مطمئن شوید که در موارد  اضطراری  می توانید فرار کنید و آتش مانع از خروج شما نمی شود.
 • اگر نتوانستید آتش را خاموش کنید یا کپسول آتش نشانی خالی شد، بهتر است از ساختمان خارج شوید و با ماموران آتش نشانی تماس بگیرید. همه درب های پشت سر خود را ببندید.

پیشنهاد برای مطالعه:

دوربین کیوب اکسیز axis

نگاهی دقیق به دوربین کیوب اکسیز axis

تست و بررسی دوربین هایک ویژن ۴K

تست و بررسی دوربین هایک ویژن ۴K